Почетна » Отворена Летња школа за другу генерацију младих лидера са инвалидитетом
Данас је свечано отворена Летња школа за младе лидере са инвалидитетом која се ове године одржава од 9. до 13. септембра у Врднику. Пета по реду, од када НООИС реализује овај програм, отворена је у присуству представника НООИС-а и званичника – помоћника министра у Сектору за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљане Барошевић и председника општине Ириг Тихомира Стојаковића. На отварању су учествовале и представнице Центра инклузивна Србија (ЦИС) – Наташа Јовановић, председница Ценра и Мирослава Дамјановић, председник Управног одбора.
Гостима и члановима Академије најпре се обратила Иванка Јовановић, извршна директорка НООИС-а која је нагласила да је Академија за младе лидере са инвалидитетом у оквиру које се одржавају и Летње школе једна од активности коју НООИС спровди од 2020. године, уз финансијску подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања – Сектора за заштиту особа са инвалидитетом.
– Мобилисање и едуковање младих са инвалидитетом је изазов за одрживост рада организација и будућност инвалидског покрета. Управо је то био повод да у оквиру наших едукативних програма НООИС покрене иновативну активност – Академију за младе лидере са инвалидитетом, уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а по угледу на Омладински комитет Европског инвалидског форума (ЕДФ-а). Ове године, НООИС је успешно завршо рад са првом генерацијом младих лидера и формирао нову групу полазника која броји 20 младих из различитих градова Србије. Поносни смо на све постигнуте резултате и јединствени по томе не само у нашој земљи, него и у читавом Региону – рекла је И. Јовановић.
Помоћник министра у Сектору за заштиту особа са инвалидитетом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Барошевић истакла је да ће Министарство наставити да подржава овако значајне програме НООИС-а и изразила очекивање да ће ови млади људи бити подједнако успешни као и полазници прве генерације, а истовремено их је све позвала да се представе и поделе своје планове и приоритете који су им у овом тренутку на првом месту. У разговору са њима, чули су се предлози у вези решавања конкретних питања, а нарочито у вези тражења посла, побољшања услова рада на постојећим радним местима, подршке у бављењу спортским дисциплинама за особе са инвалидитетом и слично. Договорено је да ће Сектор за заштиту особа са инвалидитетом у сарадњи са НООИС-ом и ЦИС-ом извршити анализу свих предлога и у сарадњи са надлежним институцијма радити на решавању свих изнетих проблема.
Председник општине Ириг Тихомир Стојаковић је нагласио значај едуковања младих особа са инвалидитетом, сарадње локалне самоуправе, ресорног министарства и организација особа са инвалидитетом у циљу стварања Србије без баријера.
Наташа Јовановић је представила кључне активности Центра инклузивна Србија и оценила програм који се спроводи у оквиру Академије младих лидера јако корисним, јер „људи вреде онолико колико знају“. Такође, она је позвала присутне полазнике Летње школе да се за сваку евентуалну подршку обрате ЦИС-у који ће учинити све да изађе у сусрет добијеним захтевима.
Татјана Стојшић Петковић, председница НООИС-а, захвалила се гостима и ресорном министарству истакавши значај едукативних активности за младе:
„Програм едукације младих особа са инвалидитетом је неопходан за јачање капацитета инвалидског покрета у Србији. Током претходне четири године, кроз програм Академија младих лидера са инвалидитетом прошло је 17 особа са инвалидитетом различитих категорија инвалидности физичког и сензорног инвалидитета – особа са неуромишићним обољењима, дечијом и церебралном парализом, параплегијом, слепих и глувих особа из целе Србијео. Њих 13 је успешно завршило обуку. Менторка Академије, Тина Драгићевић, је исто толико заслужна за све постигнуте резултате у претходном периоду“.
Све активности Летње школе и Академије за младе лидере су истовремено и саставни део кампање „Србија без баријера – Инклузивна Србија“ коју заједно спроводе Сектор за заштиту особа са инвалидитетом и НООИС.