Пројекат „Израда ситуационе анализе о положају деце са сметњама у развоју/инвалидитетом у Србији“ реализовала је Национална организација особа са инвалидитетом Србије (НООИС). Пројекат је интегрални део ИПА II пројекта "Заштита деце од насиља и промоција социјалне инклузије деце са сметњама у развоју/инвалидитетом у земљама Западног Балкана и Турске" који је спроводен у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарством здравља, Министарство образовања, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије и УНИЦЕФ-ом, уз финансисјку подршку Европске уније.
Situaciona analiza: Položaj dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom u Republici Srbiji - Verzija prilagođena za slepe osobe
Projekat ima za cilj podizanje nivoa svesti budućih pravnika o ljudskim pravima osoba sa invaliditetm i nediskriminaciji kroz kontinuirano organizovanje predavanja studentima Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Potrebno je osmisliti kurikulume sa naglaskom na predstavljanju Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, Zakona o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom i drugih relevantnih propisa. Predavanja studentima držaće dr Damjan Tatić u okviru 3 predmeta: međunarodno javno pravo, ljudska prava i pravna klinika (u saradnji sa doc. dr. Ivanom Krstić) tokom školske 2012/2013.
„Informacijama protiv isključenosti: zbornik radova - zabrana diskriminacije osoba sa invaliditetom“
Projekat je podržalo Ministasrtvo kulture, a njegov cilj je bio objavljivanje i distribuiranje zbornika radova „Zabrana diskriminacije osoba sa invaliditetom“ kako bi se same OSI i stručna javnost upoznala sa položajem osoba sa invaliditetom, posebno sa pravnim okvirom za ravnopravnost i sprečavanje diskriminacije ovih osoba.
Konferenciju pod nazivom Partnerstvom pokreta osoba sa invaliditetom i države do punog učešća u društvu partnerski su organizovali NOOIS i MRSP, sa ciljem povezivanja i boljeg sagledavanja stanja u sledećim zemljama, kandidatima za članstvo u EU (pored Srbije): u Hrvatskoj, BIH (Federacija BIH i Republika Srpska), Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji, kao i u Sloveniji, koja je kao bivša Jugoslovenska republika članica EU, ali kao zemlja sa sličnim iskustvom koja može da posluži i kao model.
Svrha projekta je dovršetak rada multisektorske grupe eksperata NOOIS, partnerskih organizacija i predstavnika nadležnih ministarstava, pre svih Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva rada i socijalne politike, koja je uradila finalni predlog akcioniog plana za sprovođenje te Strategije u periodu 2012-2015, uključujući i prispele komentare sa javne rasprave i budžetski deo.
Projekat je realizovan u partnerstvu sa Gradjanskim inicijativama iz Beograda, donator je bio MRSP, a imao je za cilj jačanje organizacijskih kapaciteta organizacija koje zastupaju prava i interese OSI različitih kategorija u Srbiji – u Beogradu i Novom Sadu, kroz edukaciju koja se odnosila na teme o predpristupnim fondovima EU i o pisanju predloga projekta prema pravilima EU.
Donatori: MRSP i DILS
Projekat je bio namenjen unapređenju kapaciteta udruženja osoba sa invaliditetom i sprovođenju aktivnosti usmerenih na poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom kroz pružanje stručne i profesionalne podrške predstavnika republičkih Saveza za razvoj tzv. „franšiza-projekata“ koji će, nakon pilot faze, postati sastavni deo unapređenih programskih aktivnosti na lokalnom, odnosno republičkom nivou. Nosioci i realizatori projekta su u najvećem broju bile osobe sa invaliditetom ili zakonski zastupnici, odnosno prosfesionalci zaposleni u republičkim organizacijama, a podrazumevao je saradnju sa organizacijama OSI u Srbiji i sa predstavnicima MNRSP.
Opširnije: Od modela do prakse – razvijanje unapređenih programskih aktivnosti
Cilj projekta je bio izrada izveštaja sa sesije konferencije Saveta Evrope u Istanbulu 9-10 decembra o servisima za podršku samostalnom životu i uključenosti OSI u lokalnu zajednicu (kojoj je prisustvovao dr Damjan Tatić) i dostavljanje tog izveštaja članicama NOOIS i drugim partnerskim organizacijama osoba sa invaliditetom, Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom i Sektoru za socijalnu zaštitu Ministarstva rada i socijalne politike Republike Srbije, Zavodu sa socijalnu zaštitu, radnoj grupi za izradu nacrta Zakona o socijalnoj zaštiti i Fondu za socijalne inovacije kako bi se iskustva iz drugih zemalja Saveta Evrope u ovoj oblasti primenili u Srbiji.
Opširnije: Informacije za samostalni život: Izveštavanje o sprovođenju Akcionog plana za osobe sa...
Potkategorije
Strana 1 od 2
Baza korisnika
Najnovije
- Саопштење за јавност
- ОМЛАДИНСКИ КЛУБ
- Интервју
- 2021!
- ИЗМЕНЕ И ДОПУНЕ СТАТУТА НООИС-А
- Међународни Дан људских права
- ПОСЕТА
- ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ
- ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМ
- ПОРУКА
- Приступачан град 2021
- "НЕПРИСТУПАЧНА МЕСТА"
- МЕЂУНАРОДНИ ДАН ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
- ZOOM KONFERENCIJA
- Election of the UN CPRD Committee: Zoom on Candidates
Najčitanije
- Pravilnik o medicinsko-tehničkim pomagalima koja se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja
- Pravilnik o medicinskoj rehabilitaciji u stacionarnim zdravstvenim ustanovama specijalizovanim za rehabilitaciju
- Pravilnik o licenciranju stručnih radnika u socijalnoj zaštiti
- Vodič kroz prava osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji
- Pravilnik o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite
- Zakon o udruženjima
- Statut
- Pravilnik o tehničkim standardima pristupačnosti
- Nova radna mesta za invalide
- Pravilnik o stručnim poslovima u socijalnoj zaštiti